Naziv projekta: »Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi«
Cilj projekta: Krepitev virov za zaščito duševnega zdravja otrok v šoli
Nosilci projekta:
- Fundacija Nataše Pirc Musar, Ustanova Alma za enake možnosti kariernega razvoja mladih ter vključenost in skrb za starejše
- Šole, vključene v projekt (OŠ Borcev za severno mejo Maribor, OŠ Loka Črnomelj, OŠ Kolezija, OŠ Lava, OŠ Livada Ljubljana, OŠ Lovrenc na Pohorju, OŠ Milojke Štrukelj, OŠ Olge Meglič, OŠ Sladki Vrh, 1. OŠ Žalec)
- Slovenska filantropija – Združenje za promocijo prostovoljstva
- Zvezo Anite Ogulin in ZPM
Organizacijski vodja projekta: Ema Randl
Koordinatorka programa na OŠ Livada: Barbara Vodopivec
Multiplikatorka programa na OŠ Livada: Kristine Mazmanyan
Strokovni svetovalci projekta: multidisciplinarna skupina strokovnjakov s področja pedagogike, psihologije, duševnega zdravja, skupnostnega dela, prostovoljnega dela, pod vodstvom Dr. Anice Mikuš Kos.
Trajanje projekta: Eno leto : september 2024 – september 2025
Namen in cilji projekta:
Osnovni namen projekta je okrepiti vlogo šole v zaščiti duševnega zdravja otrok in vzgoji otrok in s tem prispevati k psihosocialni dobrobiti otrok in družbenemu kapitalu skupnosti.
Cilji projekta so:
- aktivirati šolske varovalne dejavnike in vire krepitve duševnega zdravja, vire pomoči otrokom izpostavljenim dejavnikom tveganja in podporo otrokom s težavami znotraj šole in v lokalnem okolju;
- povezati skrb za psihosocialno dobrobit in duševno zdravje posameznika s socializacijo otrok za aktivno prosocialno delovanje in družbeno odgovornost
Dejavnosti projekta:
- Dejavnosti namenjene šoli kot celoti ali celotnim skupinam deležnikov šolskega procesa (učiteljem, staršem, učencem) po načelu univerzalne prevencije in zaščite duševnega zdravja otrok
- Dejavnosti namenjene reševanju posamičnih problemov
- Spodbudo in podporo učiteljem v procesih pomoči otrokom s težavami in pri reševanju problemov oddelčne ali druge skupine
- Povezovanja prizadevanj za osebno psihosocialno dobrobit in duševno zdravje učencev s prizadevanji za psihosocialno dobrobit skupnosti in vzgojo za pro-socialno vedenje in solidarnost
- Vzpodbujanje aktivne udeleženosti otrok v dejavnostih zaščite duševnega zdravja in dobrobiti oddelčne, šolske ali lokalne skupnosti
Filozofija projekta:
Vsi otroci sanjajo. Sanjajo o prijateljstvu, varnosti, sprejetosti. A danes so mnogi njihovi glasovi utišani – zadušeni v osamljenosti, stiskah in tišini, ki je odrasli ne opazimo. Prevečkrat ostanemo gluhi za njihove prošnje, prevečkrat prezremo njihova čustva. In ko pride trenutek, ko ni več poti nazaj, se sprašujemo, kje smo zgrešili.
Otroci v stiskah ne potrebujejo novih programov. Potrebujejo ljudi – učitelje, starše in vrstnike – ki jih slišijo in podprejo. Potrebujejo skupnosti, kjer težave niso tabu, ampak izhodišče za rešitve.
Projekt Od Alje do Žana je naš klic k spremembi. To je gibanje za šole, kjer so čustva, odnosi in sodelovanje enako pomembni kot učne ure. Šole, kjer vsak otrok najde svoj glas in podporo, ko jo potrebuje.
Pod vodstvom treh partnerjev – Fundacije Alma, Slovenske filantropije in Zveze Anite Ogulin – ZPM – na desetih osnovnih šolah že dokazujemo, da so spremembe mogoče. S čuječnostjo in sodelovanjem učiteljev, staršev in otrok gradimo šolska okolja, ki postajajo temelji trdnejših skupnosti.
Verjamemo, da lahko skupaj ustvarimo družbo, kjer vsak otrok raste z občutkom pripadnosti in podpore.
Verjamemo, da so majhna vsakodnevna dejanja – od iskrenega pogovora do preprostega objema – tista, ki oblikujejo prihodnost.
Verjamemo, da je čas, da vsi stopimo korak bližje k človečnosti.
Ker “Od Alje do Žana” ni le ime – je simbol. Simbol vseh črk abecede, vseh otrok, ki jih predstavlja. Vsaka Alja, vsak Žan in vsak, ki stoji med njima, ima svojo zgodbo, svoj glas in svoje sanje. To je projekt za vse otroke – od A do Ž – za vse, ki iščejo svoje mesto, svojo varnost in priložnost, da so slišani.
To ni projekt o papirjih in strategijah. To je gibanje za prihodnost naših otrok. Za šole, kjer se otroci učijo empatije, solidarnosti in razumevanja. Za družbo, ki ne ostaja gluha, ko jo najbolj potrebujejo.
Projekt Od Alje do Žana povezuje človečnost z rešitvami, sistemske spremembe z vsakodnevnimi dejanji in sanje otrok z realnimi priložnostmi. To je most, ki pelje od stiske k opori, od tišine k sodelovanju, od težav k prihodnosti, ki šteje.
Postanite del spremembe, ki se začenja v razredih in odmeva v življenjih.
Podprite učitelje, starše in otroke, ki s čuječimi srci in budnimi umi že dokazujejo, da so spremembe mogoče.
Od Alje do Žana
Čuječa srca. Budni umi.
Šole, ki slišijo.
Več o projektu “Od Alje do Žana” si lahko preberete v tem članku.
Kako skrbimo za duševno zdravje na naši šoli so učenci lepo opisali v tem prispevku za spletni portal 24 ur.